ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon Rozhledna U Borovice

There are no translations available.

Rozhledna U borovice se nachází na stejnojmenné kótě, výška 669 m n. m., severozápadně obce Roprachtice, vpravo od silnice č. 289 ze Semil do Vysokého nad Jizerou.Historie rozhledny

Výstavbu svépomocí realizoval soukromý investor, František Hubař z Roprachtic. Se stavbou bylo započato v dubnu 2008, slavnostní otevření se konalo 17.listopadu 2009. Kamenná základna o půdorysu 4,7x4,7 metru má vnitřní cihlovou vyzdívku a výšku 13 metrů. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Pacholíka. Na zastřešený vyhlídkový ochoz vede 70 schodů.

Přístup

Autem po silnici 289 ze Semil, pěšky z obce Roprachtice či Vysoké nad Jizerou, nejbližší železniční zastávka je Poniklá, vzdálená asi 7 km. Rozhledna je prozatím přístupná o sobotách a nedělích od 10-15 hodin nebo po telefonické domluvě. V letní sezóně bude otevřena denně.

Výhled

Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hory (Ještěd), Krkonoše (Černá hora, Žalý, Kozí hřbety), Benecko, Orlické hory, vrcholy Tábor, Bezděz, Milešovka, Ralsko a na okolí řeky Jizery a Kamenice.

Odkazy

http://www.uborovice.cz - oficiální stránky

http://cs.wikipedia.org/wiki/U_borovice_(rozhledna)